Deep Web Hakkında Merak Edilenler (Seri 1)

Bilgisayar 04 Ocak 2017 - 16:00 1349 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Deep Web Hakkında Merak Edilenler (Seri 1)

Günümüzün en popüler internet konuları arsında zirveye oynayan isim, hiç şüphesiz Deep Web yani Derin İnternet oluyor. Sahip olduğu bu popülerliği yüzünden, ne yazık ki birçok kişi tarafından yanlış anlaşılıyor veya yanlış anlatılıyor. Deep Web ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları en doğru şekilde aktaracağımız yazı dizimizin bu ilk bölümünde, Deep Web ve Darknet sıfatlarını tanımlayacak, ne oldukları hakkında detaylara değineceğiz.

news_inside-_deep-web-1-2

Nedir Bu Deep Web ?

Bu sorunun cevabını bir çok yol ile anlatılabilir tabiki, en kısa sade şekliyle kendimce anlatıcak olursam , deep web internet aleminin karanlık kısmıdır, arka kapısıdır. Deep web biraz daha tanımlamak gerekirse arama motorları tarafından ulaşılamayan veri ağıdır.

news_inside_deep-web-1

Google, Yahoo , Bing , Yandex v.b arama motorlarında bu terim arandığında görsel kısımda mutlaka karşınıza Buz Dağı çıkacaktır. Bunun nedeni buz dağı’nın görünen kısmından daha büyük görünmeyen yüzü vardır. Bu sonuçta Deep web’e neden Derin web denildiğini kısaca anlatmış olmaktadır, kullandığımız internet’den daha derin olduğunun kanıtıdır.

Deep Web Ne Kadarlık Bir Alandan Oluşmaktadır ?

Aslında bu konu ile ilgili net bir bilgi vermek çok zordur sembolik rakamlar ile konuşmak gerekirse , günün uyku dışında kalan zaman zarfında internet’de gezinen bir bireyin gün boyunca gördüğü ve hatta arama motorlarında çıkan tüm sonuçların toplamı %8 varsayılır ise deep web’de geri kalan %92 ‘ı alıcak kadar büyük bir topluluktur.

Şu da unutulmamalıdır ki deep web’in asıl amacı gizlilik üzerine kurulu olduğu için bu rakamlar tam manasıyla çözümlenmesi imkansızdır. Wikipedia ‘da yayınlanan istatislik bilgilerine göre;

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2001 yılında 7.5 petabayt büyüklüğünde bir verinin Derin Ağ’da olduğu tahmin ediliyordu. Başka bir araştırmaya göre ise 2004 yılında Derin Ağ’da 300.000 web sitesi faaliyet gösteriyordu ve Shestakov’e göre, 2006 yılında bunun 14.000’i sadece Derin Ağ’ın Rusça olan kısmındaydı. 

Dark Web Sitelerinin İçerikleri Ne?

Açıkladığımız üzere Deep Web’in temeli, herkesin bulamayacağı içerikleri yayınlamak üzerine kurulu. Bu sebeple, neden sorusuna herkesin aklına gelen birçok cevap bulunuyordur. Bu cevapları özetleyerek toparlamak gerekirse Deep Web’in karanlık kısmının içerikleri arasında; uyuşturucu satışı, silah ve cephane satışı, insanlık dışı vahşet ve cinsel içerikler, sahte diploma, pasaport gibi birçok belge, çalıntı kredi kartı bilgileri, cinayet görüntüleri, ölü tecavüzleri, yamyamlık içeren medyalar, çalınarak ele geçirilmiş tanınmış kişi veya özel kişilerin görüntüleri/bilgileri, cinayet yayınları, işkence ve alıkonulma gibi daha birçok etik ve insanlık dışı medyaların yer alması mümkün… Hatta ve hatta kendini kiralayan katillere veya hackerlara ulaşmak, yine Darknet’in içerikleri arasında mevcut!

news_inside_dark-net-18
Görülebileceği üzere Deep Web’in Darknet ayağı, gerçekten de karanlık… Aslında bu örnekler çok net bir şekilde, neden bulunması istenmiyor düşüncesini açık olarak özetliyor.

Öte yandan yine yanlış anlaşılmaların kurbanı olarak Deep Web ismi, doğrudan bu Darknet içerikleri ile bağdaştırılıyor. Ama bu algıda ne yazık ki yanlış… Zira Deep Web, tanımından da anlaşılacağı üzere, aslında sadece indekslenemeyen yani arama motorlarına görünmeyen siteleri veya verileri tanımlıyor. Ancak herhangi bir kuruma ait özel çevrimiçi belgeler dahi, aslında Deep Web içeriği olarak değerlendirebilir. Bu bağlamda, iki tabir arasındaki ayrımı doğru yapmak gerekiyor.

Son olarak birde Darknet’in aydınlık kısmı olarak anılan Brightnet tabirine açıklık getirelim. Brightnet olarak tabir gören siteler veya içerikler, Darknet içerikleri olmadığı gibi doğrudan Deep Web içerisinde de yer almıyor. Yani Darkweb gibi insanlık dışı veya ağır suç gerektiren içerikleri barındırmıyor. Buna nazaran yayınları, aslında çokta “neşeli” değil. Örnek vermek gerekirse hepimizin bildiği ve şu an herkesin erişebildiği Wikileaks isimli web sitesi, aslında Deep Web’de doğmuş bir sitedir.

DarkNet’in En Büyük Örneği Wikileaks !

Bilindiği gibi devletlere ait gizli belgeleri sızdıran Wikileaks, ilk etapta biraz önce tanımladığımız Brightnet kapsamında yer alıyordu. Yani Darknet’in içerikleri gibi insanlık dışı değil ancak doğrudan Deep Web içeriği olarak tanımlanamayacak kadarda özel içerikler sunuyordu.

news_inside_deep-web-2-wikileaks

Daha sonraları Wikileaks, Deep Web içerisinde gizliliğini yitirmeye başladı ve herkese açık olarak indekslenebilir yani bulunabilir hale getirildi.

Deep Web’in bu şekilde sahip olduğu çok seviyeli/katmanlı yapısı, daha önce belirttiğimiz veri büyüklüğü bilinmezliğinin de başlıca sebeplerinden oluyor…

Deep Web hakkında en doğru ve en detaylı bilgileri vermek adına oluşturduğumuz Deep Web serisinin ilk kısmını, böylelikle tamamlamış ve Deep Web, Darknet ve Brightnet kavramlarına açıklık getirmeye çalışmış olduk. Sonraki bölümde ise Deep Web dünyasının gizliliği, Deep Web’in nasıl oluşturulduğu ve Darknet’in meydana getirdiği tehlikelere değiniyor olacağız…

Deep Web hakkında her şey! isimli yazı dizisinin bir sonra ki bölümünde, Deep Web sitelerine nasıl girilir’i ele alıcağız…


Faruk Erdemir
ilkbilisim@gmail.com

2004 yılından beri internet'e olan merakım gün geçtikçe ekmek teknem oldu, ilk zamanlar sadece eğlence amacıyla güvenlik ve hack yaparken 3 sene içinde web yazılıma ve seo merakım ağır basarak 2009 yılında ilkbilişim internet hizmetlerini kurmuş oldum o yıl'dan bu yıla bir çok web sitesi projesi tamamladım. Şuan da aktif olarak turmeb.com (Haber Ajansı) Turkishnetworktimes.com (sivil ve milli haber kaynağı) ilkbilisim.net (internet hizmetleri) web sitelerinde görev almaktayım.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deep Web Hakkında Merak Edilen (Seri 2)

Deep Web yani Derin Web ile ilgili bilinenlerinin, detaylarının atlam...

Modern Bulut Sunucu Hizmetleri

Günümüz teknolojisi ile, hayatların bir parçası haline gelen mobil cihazlar artık sadece telefon konuşm...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP