Modern Bulut Sunucu Hizmetleri

Bilgisayar 03 Ocak 2017 - 0:58 989 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Modern Bulut Sunucu Hizmetleri

Günümüz teknolojisi ile, hayatların bir parçası haline gelen mobil cihazlar artık sadece telefon konuşması yapmak ya da mesajlaşmak için değil veri de bulundurmak için kullanılıyor. Fotoğraf, video, müzik, belge gibi verileri hem güvende tutmak, hem de cihazların hafızasındaki yükü azalmak için ise modern bulut depolama servislerine büyük iş düşüyor.

Verileri kendi sunucuları üzerinde taşımak için birçok depolama servisi birbiri ile yarışırken biz de en popüler olanlarını sizin için derledik…

Apple iCloud Drive:

iCloud Drive ile tüm sunumlar, hesap tabloları, PDF’ler, görüntüler ile diğer tüm belgeler saklanabiliyor ve bunlara iPhone, iPad, iPod touch, Mac veya PC’den erişilebiliyor. iOS 9’da da yerleşik olarak bulunan iCloud Drive uygulaması, belgelerin iOS aygıtında açılmasını daha da kolaylaştıyor. OS X Yosemite veya daha yeni bir sürümün yüklü olduğu Mac’lerde, Windows 7 veya daha yeni bir sürümün yüklü olduğu PC’lerde ise tek yapılması gereken dosyaları iCloud Drive klasörüne sürüklemek. Böylece her şey tüm aygıtlarda otomatik olarak güncel tutuluyor. iCloud ile iTunes üzerinden satın alınan her ürün de hangi cihaz üzerinden satın alındığına bakılmaksızın kütüphanede otomatik olarak depolanıyor. iCloud servisine eklenen iWork ile Apple’ın Pages, Numbers ve Keynote programlarından oluşan ofis grubu da artık web sitesi üzerinden ücretsiz hale geldi. Yani iPad üzerinde çalışmaya başlayıp PC üzerinde işe devam edilebiliyor. 5GB ücretsiz depolama alanı sağlayan iCloud Drive’ın kapasitesini arttırmak için ise aylık ödeme planlarından birini seçmek yeterli. 50 GB için aylık 2.99 TL, 200 GB için aylık 7.99 TL ve 1 TB için ise aylık 29,99 TL ödenmesi gerekiyor.

Dropbox:

iOS, Android ve Windows işletim sistemli mobil cihazlarda kullanılabilen Dropbox; teknolojinin hangi tarafında ulunursa olunsun verilere ulaşım şansı tanıyor. 2GB depolama sunan Dropbox’ın desktop sürümünün indirildiği bilgisayar başına ya da tavsiye edilen Dropbox’ın bir arkadaş tarafından tercih edilmesi ile 500MB depolama kazanılabiliyor.

Böylece, bu servisten 16GB’a kadar ücretsiz yararlanılabiliyor. Bunun dışında Dropbox’ın öne çıkan en iyi özelliklerinden biri offline düzenleme özelliği. Mobil cihazda ya da PC’de bir klasör yaratılıp bu klasör online versiyonu ile eşitleniyor. Yani internete bağlı olunsun ya da olunmasın dosyalara erişilinebiliyor. Bunun yanında klasör ve dosyaların davet göndererek paylaşılabilmesi ve başkaları ile birlikte üzerinde çalışılma imkanı tanıması Dropbox’ın tercih edilme sebeplerinden biri. Dropbox’da kapasite sıkıntısı yaşayanlar için de ayda 9,99 ya da yılda 99 dolar ödenerek 1TB’lık depolama sunuluyor.

Google Drive:

Google Drive, Google tarafından sunulan çeşitli online hizmetlerin merkezinde bulunuyor. Google tüm servislerini tek bir kullanıcı kimliği altında topladığından, Gmail, Google Takvim, YouTube gibi hesapları kullanılıyorsa aslında Google Drive da kullanılıyor anlamına geliyor. Google Drive’ın 15GB depolama alanı tüm Google servisleri arasında bölüşülüyor ama Google, 2048×2048 çözünürlük altındaki ve 15 dakikadan daha kısa videolar ile belgeler, tablolar, slaytlar, sunumlar, çizimler ve paylaşılan diğer dosyaları depolamadan düşmüyor ve bu durum biraz da olsa fayda sağlıyor. Google Drive da diğer bulut depolama çözümleri ile benzer şekilde çalışıyor; PC’de bir klasör oluşturuyor ve içindeki dosyaları buluttaki alana kopyalıyor. Google Drive’ın desktop’ta Windows ve Mac sürümü, mobilde ise iOS ve Android sürümü var. Depolama alanını artırmak için; 100GB’a aylık 1,99 dolar, 1TB’a 9.99 dolar, 10TB’a 99.99 dolar, 20TB’a 199.99 dolar ve 30TB’a 299.99 dolar ödenmesi gerekiyor.

OneDrive:

Microsoft’un bulut depolama servisi olan OneDrive, Windows ve Windows Phone işletim sistemlerinin yanısıra Mac, iOS ve Android kullanıcı tarafından da kullanılabiliyor. Eski adı Skydrive olan OneDrive Windows’un yerleşik öğesi ve Dropbox ile oldukça benzerlik gösteriyor. Tavsiye ile üye olan her kullanıcı için fazladan 500MB depolama alanı veren OneDrive’ın Dropbox’tan en büyük farklılığı ise 15GB alan vermesi. Office 365 kullanıcılarına ise aylık kullanım ücretine dahil olarak 1 TB depolama daha verdiğini de söylemekte fayda var. Dosya ve klasörlerin web üzerinden de oluşturulabildiği OneDrive’da Office ve OneNote formatları da destekleniyor.

Yandex.Disk:

iOS, Android ve Windows işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen Yandex.Disx, masaüstü bilgisayardaki dosyaların depolanabileceği bir web alanı sunuyor. Disk hizmeti açıldığında 3GB olarak hesaba tanımlanan alan, programlar bilgisayara kurulduğunda, dosya yüklendiğinde ve arkadaş davet edildiğinde totalde 10GB depolama alanı sunuyor. Yandex.Disk, mobil cihaz her internete bağlandığında fotoğrafları otomatik olarak yüklüyor. Fotoğrafları düzenleme ve albümde toplama imkanı tanıyan Disk, albümü gizleme, genele açma ya da sosyal ağlarda paylaşmayı da mümkün kılıyor. Yandex.Disk; metin dosyaları, tablolar ve sunumlarla da çalışabiliyor. Ayrıca internette bulunan tüm dosyaların yanında Disk butonu veya simgesini görülüyorsa Disk’e kaydedilebiliyor.

Amazon Cloud Drive:

Bulut depolama hizmetini basit tutan Amazon sadece fotoğraf, müzik ve belgelerin koyulabileceği bir alan şansı tanıyor. PC ve Mac için tasarlanan masaüstü uygulaması bulunan Amazon Cloud Drive’ın 5GB’lık depolama alanı bulunuyor. 20 GB ek alan için yıllık 10 dolar talep eden Amazon, 1TB’lık alan için ise yıllık 500 dolar istiyor. Cloud Drive servisinin mobil deneyimi hayli basit; fotoğraf ve video eşitlemeye odaklanmış bir hizmet. iOS ve Android kullanıcıları Cloud Drive Photos uygulamasını indirerek çekilen fotoğraflar WiFi üzerinden Amazon sunucularına eşitlenebiliyor. Word, PDF veya XLS dosyaları PC’deki Cloud Drive klasörüne eşitlenirse bu belgelere akıllı telefon ve tablet üzerinden erişilemiyor.

Box:

İş çevrelerinde popülerliğe sahip olan Box’ın, kişisel depolama hizmeti 10GB kapasiteye sahip. En büyük eksisi, depolayacağı verinin maksimum 250MB olması gerekmesi. iOS, Android ve Windows Phone’da kullanılabilen Box’ta 100 GB’lık alan için aylık 11 dolar ödenmesi gerekiyor. Bu durumda maksimum dosya boyutu da 5GB’a yükseliyor. Ayda 5 dolara başlangıç paketi edilinirse yine 100 GB’lık kapasiteye sahip olunabiliyor ancak maksimum dosya boyutu bu şekilde 2GB ile sınırlanıyor. İş odaklı olmasından gelen bir avantaj olarak Box servisinin kullanım kapsamını arttıracak birçok uygulama bulunuyor. Office, Box hesabına bağlanabiliyor ve böylece tüm dosyalar doğrudan burada depolanabiliyor.

Mediafire:

Açık linkler sayesinde dosyaların diğer kullanıcılarla paylaşabilmesini ve ek olarak fotoğraf, video ve diğer dosyaları da doğrudan Facebook, Twitter,Tumblr, Pinterest, Google+ veya Blogger hesaplarına gönderebilen Mediafire; 10GB’lık boş alan sunuyor ve diğer bulut depolama servislerindeki gibi yapılan görevlerle bu alan 50GB’a kadar artabiliyor. Dosya boyutlarının 200MB ile sınırlı olması ve biri ile dosya paylaşırken reklam görünmesi eksilerinden. Ayda 5 dolar ödenerek 1TB sahibi olunabiliyor ve 20GB büyüklüğündeki dosyalar gönderebiliniyor.


Faruk Erdemir
ilkbilisim@gmail.com

2004 yılından beri internet'e olan merakım gün geçtikçe ekmek teknem oldu, ilk zamanlar sadece eğlence amacıyla güvenlik ve hack yaparken 3 sene içinde web yazılıma ve seo merakım ağır basarak 2009 yılında ilkbilişim internet hizmetlerini kurmuş oldum o yıl'dan bu yıla bir çok web sitesi projesi tamamladım. Şuan da aktif olarak turmeb.com (Haber Ajansı) Turkishnetworktimes.com (sivil ve milli haber kaynağı) ilkbilisim.net (internet hizmetleri) web sitelerinde görev almaktayım.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deep Web Hakkında Merak Edilen (Seri 2)

Deep Web yani Derin Web ile ilgili bilinenlerinin, detaylarının atlam...

Deep Web Hakkında Merak Edilenler (Seri 1)

Günümüzün en popüler internet konuları arsında zirveye oynayan isim, hiç şüphesiz

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP