Apple Watch’u Tanıyın!

Teknoloji 29 Kasım 2017 - 12:28 302 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Apple Watch Yüksek Tansiyonu ve Uyku Apnesi Rahatsızlığını Tespit Edebiliyor 

Apple Watch’un bir saat olmanın dışında kullanıcalara sunduğu kişisel bir iletişim cihazı olması ve bunun yanı sıra sağlık ve spor konusunda çeşitli olanaklar sunmasıdır. Sahip olduğu uygulamalarla kullanıcısını daha farkındalıklı bir statüye sokabiliyor. 

Apple CEO’su Tim Cook Apple Watch lansmanında, Apple Watch dan şöyle bahsetti, “İnsanların kendileri için önemli olan bilgilere kolayca erişmek, dünyayla etkileşime girmek ve günlük faaliyetlerinin daha farkında olarak daha iyi bir gün geçirmek için Apple Watch kullanmaya başlamaları bir gereklilik olacak.” 

Telefon bildirimlerini iletmek, aktivite listesini takip etmek gibi durumlarda daha çok yetenekli olan giyilebilir teknoloji ürünlerinden olan Apple Watch, yeni bir özelliği ile kullanıcıların karşısında.  

Sağlık girişimi Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi çalışma birlikteliği ile hazırlanan bir araştırma, Apple Watch gibi giyilebilir teknolojilerin uyku apnesi ve yüksek tansiyon gibi, günümüzde oldukça yaygınlaşmış  ve son derece ciddi rahatsızlıklar olan bu kullanıcı problemlerini tespit edebileceği bildirildi. 

Cardiogram ve Kaliforniya Üniversitesi, bir önceki iş birliğinde  Apple Watch’un kalp ritim bozukluğunu %97 doğruluk oranıyla ölçebildiğini görmüştü. Bu yapılan yeni çalışmalarda ise Apple Watch’ın kullanıcının uyku apnesi rahatsızlığını %90, yüksek tansiyon rahatsızlığını ise %82 doğruluk oranıyla ölçebileceğini ispatladı. Oturduğumuz yerden uyku apnesi veya yüksek tansiyonu tespit edebilecek olmak sağlığımız açısından ezberleri bozan bir gelişme olacak gibi görünüyor. 

Derin Öğrenme Algoritması Kullanıldı 

İnceleme aşamasında 6 bin 115 katılımcı Cardiogram uygulamasını test ederek belirli bir süre Apple Watch ile deneme yaptı. DeepHeart adlı derin öğrenme algoritması kullanılarak katılımcılardan bin 16 kişide uyku apnesi, 2 bin 230 kişide de yüksek tansiyon olduğu anlaşıldı. Cardiogram’ın kurucu ortağı Brandon Ballinger’ın yaptığı açıklamada DeepHeart, katılımcıların %70’inden edinilen bilgilerle eğitilip bilgileri alınmayan %30’luk kısım üzerinde denendi. Cardiogram’ın diğer kurucu ortağı Johnson Hsieh, “Araştırma Apple Watch üzerinden gerçekleştirildi lakin kalp hızı sensörüne sahip tüm giyilebilir teknoloji ürünlerinde benzer sonuçlar elde edebilmek mümkün.” diyor. 

Apple Watch gibi bir akıllı saatin yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi önemli sorunları görebilmesi sağlık sektörü için oldukça önemli. Verilere göre uyku apnesi sadece ABD’de 22 milyon insanı etkisi altına almış durumda. Bu verilere göre Apple Watch kullanımı, kullanıcılar için oldukça gerekli ve faydalı olacak gibi görünüyor. 


ETİKETLER:, ,
Faruk Erdemir
ilkbilisim@gmail.com

2004 yılından beri internet'e olan merakım gün geçtikçe ekmek teknem oldu, ilk zamanlar sadece eğlence amacıyla güvenlik ve hack yaparken 3 sene içinde web yazılıma ve seo merakım ağır basarak 2009 yılında ilkbilişim internet hizmetlerini kurmuş oldum o yıl'dan bu yıla bir çok web sitesi projesi tamamladım. Şuan da aktif olarak turmeb.com (Haber Ajansı) Turkishnetworktimes.com (sivil ve milli haber kaynağı) ilkbilisim.net (internet hizmetleri) web sitelerinde görev almaktayım.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’a rakip yerli arama motoru geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yerli arama motoru için çalışmaların başladığını m...

Siber dünyada 1 saniyede neler oluyor sizce?

Siber dünyada 1 saniye içinde neler oluyor sizce hiç merak ettiniz mi ? Ben merak ettim araştırdım ve şu so...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP