WordPress Nedir ve Ne İşe Yarar?

Wordpress 29 Kasım 2017 - 10:59 267 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress, ‘içerik yönetim sistemi’ olarak tanımlanır. Eğer bir web sitesinde içeriği güncellemek, silmek, yeni içerik eklemek, içeriğe resim ya da video eklemek gibi birçok işlem WordPress sayesinde yapılabilir. Kısacası WordPress bir internet sitesi hazırlamak isteyenler için oluşturulmuş, gelişmiş özelliklere sahip, güvenli ve hızlı bir yapıdır. Matt Mullenweg’in 19 yaşında iken 2003 yılında oluşturduğu sistem, yine onun öncülüğünde dünyada en çok kullanılan ve blog site yapısını baz alan bir yapıya dönüşmüştür. Programlama dili olarak PHP kullanır.

WORDPRESS NEREDE KULLANILIR VE NE İŞE YARAR?

WordPress, önceleri blog siteler için kullanılsa da şimdi tüm web siteleri tarafından kullanılır hale geldi. En güçlü yanı Google tarafından oldukça sevilen bir yapısı olmasıdır. Eklenen yazılar hemen indexlenir. Kişisel sitelerde çok fazla web sayfası bulunmadığı için WordPress’e ihtiyaç duyulmayabilir ancak haber sitesi ya da makale sitesi oluşturuluyorsa ihtiyacınızı karşılayabilir. WordPress çok geniş eklenti çeşidiyle kullanıcılara sunulur. Hem WordPress’in hem de eklentilerin ücretsiz olması büyük bir avantajdır. WordPress’in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanıcıları fazladır. Bu nedenle yeni sürümü yayınlandığında Türkçe dil desteği de ardından yayınlanır.


Faruk Erdemir
ilkbilisim@gmail.com

2004 yılından beri internet'e olan merakım gün geçtikçe ekmek teknem oldu, ilk zamanlar sadece eğlence amacıyla güvenlik ve hack yaparken 3 sene içinde web yazılıma ve seo merakım ağır basarak 2009 yılında ilkbilişim internet hizmetlerini kurmuş oldum o yıl'dan bu yıla bir çok web sitesi projesi tamamladım. Şuan da aktif olarak turmeb.com (Haber Ajansı) Turkishnetworktimes.com (sivil ve milli haber kaynağı) ilkbilisim.net (internet hizmetleri) web sitelerinde görev almaktayım.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress

WordPress, dünyada en çok kullanılan

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP